În organizarea ARCASF, în perioada 28-30 octombrie 2016 la Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București se va desfăşuta cea de a 37-a ediţie a Convenţiei Naţionale de Science Fiction ROMCON. Invitați de onoare: Gheorghe Săsărman (München) și Dănuț Ungureanu (București).
ZIUA I, Vineri, 28 octombrie
11:30 – BIBLIOTECA CENTRALĂ UNIVERSITARĂ „CAROL I”
Vernisajul expoziției de carte SF și F
17:30 – Vernisajul expoziției personale de B.D. ADRIAN BARBU
18:00 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A CONVENȚIEI. CUVINTE DE SALUT. PREZENTAREA JURIULUI.
18:15 – CONFERINȚĂ „HIC SUNT DRAGONES”- CAPCANELE DIN NISIPURILE MIȘCĂTOARE ALE PARA ȘI PSEUDOȘTIINȚEI – GHEORGHE SĂSĂRMAN
18:45 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (I)
Seminar coordonat de MARIAN TRUȚĂ și LUCIAN-VASILE SZABO
18:45 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: LEONARD OPREA, RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, NARCISA STOICA, OLIVIU CRÂZNIC, FLORIN PÎTEA
19:00 – BALANSORUL LITERAR: SCRIITORI S.F. ȘI GENURILE CONEXE
Moderator: BOGDAN HRIB
Invitați: DĂNUȚ UNGUREANU și MICHAEL HAULICĂ
19:50 – SPECTACOL DE TEATRU
20:20 – Pauză de cafea
20:30 – PROIECȚIE VIDEO
ZIUA A II-A, Sâmbătă, 29 octombrie
10:30 – CENACLU, CLUB, CERC DE S.F. LA ORIZONT SAU ORIZONTALĂ
Dialog cu GEORGE CEAUȘU și LUCIAN OANCEA
10:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI
Lecturi fidele ADRIAN BUZDUGAN
10:50 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: VOICU BUGARIU, DĂNUȚ UNGUREANU, MARIAN TRUȚĂ, LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN, DANIEL BOTGROS
10:50 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (II)
Seminar coordonat de OVIDIU PECICAN și DANIEL BOTGROS
11:30 – LANSĂRI DE CĂRȚI:
a) editura CRUX PUBLISHING
b) editura EUROSTAMPA
12:00-12:15 – Pauză de cafea
12:15 – BALANSORUL LITERAR. Moderator: MICHAEL HAULICĂ
Invitați: RODICA BRETIN, LIVIU SURUGIU, DANIEL TIMARIU
12:15 – ORIZONTURI ALE TRADUCERII
Panel condus de ANTUZA GENESCU
12:15 – PASTILA DE IMAGINAȚIE
Concurs pentru studenții de la Arhitectură și Urbanism. Prima turnantă
12:30 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: MICHAEL HAULICĂ, MARIAN COMAN, ANA MARIA NEGRILĂ, HORIA NICOLA URSU
12:45 – LANSĂRI DE CĂRȚI – EDITURILE NEMIRA, PALADIN
13:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (II)
Seminar coordonat de VOICU BUGARIU și ADRIAN BUZDUGAN
13:45 – PAUZĂ DE PRÂNZ
15:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE
Concurs pentru studenți. A doua turnantă
15:30 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: VOICU BUGARIU, BOGDAN FICEAC, DAN FARCAȘ, OVIDIU PECICAN, ALEXANDRU LAMBA
15:30 – LEGOFANTASIA
Competiție pentru copii coordonată de SIMONA HUPOV
16:00 – LANSĂRI DE CĂRȚI editurile EIKON, TRITONIC, TRACUS ARTE, TIM
16:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (III)
Seminar coordonat de BOGDAN FICEAC
16:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE REVISTE ȘI PUBLICAȚII S.F.
16:30 – ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI
Lecturi IONUȚ CARAGEA și ANDREI NEDEL
16:30 – BALANSORUL LITERAR (III)
Moderator RODICA BRETIN. Invitați: LUCIAN-VASILE SZABO, OVIDIU PETCU, LAVINIA CĂLINA
17:15 – „PENTRU O RESETARE A PROMOVĂRII AUTORULUI”, conferință suținută de DĂNUȚ UNGUREANU
17:30 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (III)
Concurs pentru studenți.
17:30 – ALIEN ROCK & ROCK SI SCIENCE-FICTION
Program realizat de GHEORGHE TĂNASE
18:00 (LIBRĂRIA CĂRTUREȘTI Verona) Lansarea cărții „ADEVĂRATA CRONICĂ A MORȚII LUI YEȘUA HA-NOZRI” de GHEORGHE SĂSĂRMAN (editura Polirom, 2016)
18:30 – BANDA DESENATĂ ROMÂNEASCĂ
Seminar condus de DODO NIȚĂ, ADRIAN BARBU și BOGDAN CIOCĂNEA
18:30 – MARTORII
Film după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA
19:00 – SESIUNE DE AUTOGRAFE: AUREL CĂRĂȘEL, OVIDIU PETCU, ANTUZA GENESCU, LUCIAN MERIȘCA, DANIEL TIMARIU, DARIUS LUCA HUPOV, MIRCEA BĂDUȚ
19:00 – Program în curs de definitivare
19:30 – SPECTACOL DE TEATRU
19:30 – LANSĂRI ȘI PREZENTĂRI DE CĂRȚI
Editurile EAGLE PUBLISHING, LIMES, HERG BENET
20:30 – BALUL S.F.
ZIUA A III-A, Duminică, 30 octombrie
10:00 – LEGOFANTASIA (II)
Program special pentru copii condus de SIMONA HUPOV
10:30 – PREZENTARE ȘI LANSĂRI DE CĂRȚI
Editurile ADENIUM, CORESI
10:30 – DE LA TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI LA TEHNOLOGIA VERDE
Dialog cu LUCIAN MERIȘCA
11:00 – CLUBURI, CENACLURI, ASOCIAȚII S.F.
Simpozion condus de ANAMARIA BORLAN și LUCIAN-VASILE SZABO
11:00 – POSTUMANISM ȘI SCIENCE-FICTION (IV)
Seminar condus de LUCIAN DRAGOȘ BOGDAN
11:00 – PASTILA DE IMAGINAȚIE (IV)
Concurs pentru studenti si elevi
11:00 – SESIUNE De AUTOGRAFE: GHEORGHE SĂSĂRMAN, GEORGE LAZĂR, NICOLAE DOBRE, EUGEN CADARU, LAVINIA CĂLINA
11:30 – GRAFICA ȘI S.F.-UL
Dialog cu ADRIAN BARBU și TUDOR POPA
12:00 – Premierea câștigătorilor concursului de schițe și proiecte de urbanism „BUCUREȘTIUL PESTE O SUTĂ DE ANI”, organizat cu sprijinul Asociației Studenților din Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu”
12:30 – EFECTELE SPECIALE ÎN FILMUL S.F.
Prezentat de DARIUS LUCA HUPOV
13:15 – Premierea câștigătorilor concursului „ROMÂNIA PESTE O SUTĂ DE ANI”
13:45 – ACORDAREA PREMIILOR NAȚIONALE PENTRU ARTĂ ȘI LITERATURĂ S.F.
14:30-15:30 – PAUZĂ DE PRÂNZ
15:30 – MARTORII (II)
Film realizat după scenariul lui BOGDAN FICEAC. Regia DAN PIȚA
17:00 – VIITORUL ROMCON DE LA BRAȘOV
Scurtă prezentare făcută de cenaclul ANTARES din Brașov
17:30 – PROIECȚIE VIDEO
18:00 – CONCLUZIILE COMITETULUI DE ORGANIZARE
18:45 – ÎNCHIDEREA LUCRĂRILOR CELEI DE-A 27-A EDIȚII ROMCON